Aktualności

Po pandemicznej przerwie AFF-Era Filmowa wróci zimą 2022 r. Od 14 do 16 stycznia 2022 r. zapraszamy na niezwykły filmowy weekend pod hasłem „Artysta, sztuka i kicz”. Będzie to 34. edycja wydarzenia, podczas którego edukacja harmonijnie łączy się z wypoczynkiem, pasją, nawiązywaniem nowych przyjaźni i rozwijaniem umiejętności.

Tematem przewodnim 34. AFF-Ery będzie zatem sztuka – jako żywioł twórczy, wzniosły akt pozwalający stworzyć dzieło, ale i proces trudny do opanowania, nierzadko prowadzący do destrukcji i autodestrukcji. AFF-Era pozwoli przyjrzeć się artystom i imitatorom, sztuce pełnej artyzmu, ale i tej bliskiej kiczu. Zawsze jednak relacja kina i sztuki odsyłać będzie do istotnych zjawisk kulturowych, historycznych i społecznych. Program seansów obejmie m.in. dzieła z nurtu kina moralnego niepokoju, najnowsze europejskie kino artystyczne, filmy dokumentalne o sztuce, hollywoodzkie filmy biograficzne o wybitnych artystach, polskie kino najnowsze, klasykę kina europejskiego i światowego.

Udział w AFF-Erze będzie dla bydgoskiej (i nie tylko) młodzieży okazją do poszerzenia wiedzy wykraczającej poza podstawę programową z języka polskiego czy wiedzy o kulturze. Przedsięwzięcie pozwoli rozwinąć umiejętności zrozumienia pojęć kulturowych motywów i toposów, porównywania dzieł przynależących do różnorodnych obiegów artystycznych, dostrzegania kontynuacji i nawiązań w tekstach kultury, dokonywania interpretacji i wykorzystywania w niej kontekstów historycznoliterackich, historycznych, politycznych, kulturowych, filozoficznych, biograficznych i estetycznych. Wreszcie też, bogata i różnorodna oferta programowa 34. AFF-Ery skłoni uczestników do rozważań na temat kultury wysokiej i kultury popularnej, a także relacji między arcydziełem i kiczem. Edukacyjny potencjał 34. AFF-Ery Filmowej uzupełnią też warsztaty, prelekcje, wykłady i dyskusje.

Do zobaczenia już wkrótce w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy!

aktualizacja 02.11.2021   ©  Pałac Młodzieży